انتقاد از عدم حمایت کافی از موزه داران خصوصی

نوشته : , دوشنبه 11 آگوست 2014 , بدون نظر , 2426 بازدید ,

اصفهان – خبرگزاری مهر: مدیریت موزه تاریخ و مردم شناسی شاهین شهر با انتقاد از عدم حمایت کافی از موزه داران خصوصی و درخواست توجه بیشتر شهرداری و میراث فرهنگی به موزه های خصوصی گفت: موزه شاهین شهر به عنوان موزه برگزیده کشور انتخاب و لوح کمیته ملی موزه های ایران و جایزه برتر تندیس حقوق بشر کوروش به این موزه تعلق گرفت.

نادعلی آزادی فر در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: موزه شاهین شهر که دارای 850 شیء تاریخی و آثار فرهنگی مربوط به دوره هخامنشیان تا دوران های پس از اسلام است ، طبق آرای هیئت داوران به عنوان موزه برتر و برگزیده سال 92 کشور انتخاب شد.

وی افزود: بر این مبنا در روز جهانی موزه طی مراسمی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و کمیته موزه های ایران (ایکوم) که در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، لوح کمیته ملی موزه های ایران و جایزه برتر تندیس حقوق بشر کوروش به این موزه تعلق گرفت و مورد تقدیر و تجلیل مقامات فرهنگی کشور قرار گرفت.

مدیر موزه تاریخ و مردم شناسی شاهین شهر تاکید کرد: در بخش موزه مردم شناسی تمام آداب و رسوم و اشیاء متعلق به زندگی روزمره و اشتغال مردم منطقه گز و برخوار و شاهین شهر به نمایش درآمده است و در موزه تاریخی نیز اشیایی از کل ایران و مربوط به تمام دوره های تاریخی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی باید برای موزه داران خصوصی حمایت های اعتباری به صورت کمک مالی ماهیانه در نظر بگیرد، بیان داشت: هدف ما از تشکیل یک موزه به هیچ عنوان مبناهای مادی نیست اما به هر حال اداره یک موزه مستلزم صرف هزینه هایی در راستای نگهداری و حفاظت از اموال تاریخی است.

آزادی فر از عدم حمایت کافی از موزه داران خصوصی انتقاد و اضافه کرد: موزه ها و مکان های تاریخی متعلق به بخش دولتی با توجه به میزان زیاد بازدیدکنندگان شاید بتوانند هزینه های خود را تأمین کند اما برای موزه ای خصوصی آن هم در شهرستان هایی مانند شاهین شهر درآمدها با هزینه ها به هیچ عنوان مطابقت ندارد؛ آخر مگر مردم یک شهرستان چند بار تمایل دارند برای بازدید از یک موزه مراجعه کنند.

لزوم حمایت بیشتر شهرداری ها و میراث فرهنگی از موزه داران خصوصی

وی با تاکید بر اینکه دولت باید اعتباری به موزه های خصوصی اختصاص دهد، اضافه کرد: اکنون تأمین تمام هزینه های روزانه موزه بر عهده موزه دار خصوصی است اما با توجه به هزینه های سنگین نگهداری از اشیاء ارزشمند تاریخی در موزه، انتظار همکاری ارگان های مختلف به ویژه میراث فرهنگی و شهرداری ها را داریم چرا که هزینه های موزه با درآمدهای آن مطابقت ندارد.

مدیر موزه تاریخ و مردم شناسی شاهین شهر تاکید کرد: البته این اشکال بیشتر جنبه قانونی دارد و اعتبارات لازم برای موزه داران خصوصی باید از سوی سازمان میراث فرهنگی کل کشور را تخصیص داده شود تا با نام خود موزه دار باشد.

وی افزود: البته این نکته نیز حائز اهمیت است که دولت اعتباراتی را در قاب تجهیزات به موزه داران اختصاص داده است اما این تخصیص دارای اشکالات فراوان است.

آزادی فر ابراز داشت: دریافت این اعتبارات نیازمند سفته است و بر روی آنها نیز برچسب سازمان میراث فرهنگی نقش بسته و این مسئله سبب شده تا موزه داران تمایل چندانی به استفاده از این تسهیلات نداشته باشند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر این است که به فرض برای یک بار موزه دار ویترین ساخته شده برای نگهداری اشیاء  تاریخی را دریافت کند اما در وهله های بعدی که نمی تواند این تجهیزات را صرف هزینه های جاری  موزه کند ضمن اینکه به طور معمول در زمان تاسیس موزه بسیاری از موزه داران خصوصی این تجهیزات را تهیه کرده اند.

مدیر موزه تاریخ و مردم شناسی شاهین شهر تاکید کرد: در جلسه ای که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی با موزه داران اصفهان برگزار شد من اعتراض خود را به معاون رئیس جمهور ابراز کردم چرا که اشیاء موزه خصوصی مربوط به همان موزه دار است اما آرم سازمان میراث بر تجهیزات نگهداری وسایل سبب می شود که اشیاء متعلق به بخش خصوصی در اذهان به نام میراث فرهنگی شناسنامه دار شوند.

وی اضافه کرد: آثاری متعلق به دوره های هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در این موزه موجود است که برخی توریست ها نیز طالب خرید آن بوده اند اما ما در پی حفظ این آثار در ایران هستیم و امیدواریم دولت نیز با حمایت های صحیح خود ما را در حفظ این آثار یاری دهد.

موزه های خصوصی نیازمند اعتبارات مستمر برای نگهداری اشیاء تاریخی هستند

آزادی فر گفت: بهترین راه حمایت از موزه داران خصوصی این است که این اعتبارات به قانونی، ماهیانه و مستمر دربیاید نه اینکه هر چند سال یک‌بار و آن هم به شکل تجهیزات بدون فایده برای موزه داران ارائه شود.

مدیریت موزه تاریخ و مردم شناسی شاهین شهر با بیان اینکه این موزه ها مکانی مناسب آموزشی برای اردوهای دانش آموزی است تا آنها با فرهنگ و تاریخ ایران آشنا شوند ، تاکید کرد: امیدواریم در سالی که با نام فرهنگ گره خورده است به این مسایل توجه بیشتری شود و اشکالات حمایت از موزه داران رفع و اعتباری برای هزینه های جاری آن پرداخت شود نه آنکه اعطای اعتبار نیازمند وثیقه و در ادامه دارای مشکلاتی همچون مراجعه به اداره دارایی باشد.

وی اضافه کرد: شهردار شاهین شهر و شورای اسلامی شهر در حال انجام اقداماتی برای کمک ماهیانه به موزه شاهین شهر هستند که جای تقدیر و تشکر دارد و امیدواریم در دیگر شهرها نیز شهرداری ها برای حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور به کمک میراث فرهنگی بیایند.

منبع:مهر نیوز


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *